0

SKS 10-bästalistor 1945–2015

Ingemar Stenmark toppar maratontabellen. Foto: Bildbyrån

Ingemar Stenmark har varit med på många listor. Foto: Bildbyrån

 

1945

Pl Namn                               Sport/disciplin

1   Gunder Hägg                                       Friidrott

2   Arne Andersson                                  Friidrott

3   Lennart Strand                                    Friidrott

4   Nils Karlsson, ”Mora-Nisse”            Skidsport/längd

5   Gunnar Nordahl                                 Fotboll

6   Axel Grönberg                                     Brottning

7   Per-Olof Olsson                                  Simsport/kappsimning

8   Harry Snell                                           Cykel

9  Verner Hardmo                                  Gång

10  Claes Egnell                                          Mil. idrott/mod.

femkamp+vinterfemkamp

 

1946

Pl Namn                               Sport/disciplin

1   Rune Gustafsson                                Friidrott

2   Arvid Andersson                                 Tyngdlyftning

3   Per-Olof Olsson                                  Simsport/kappsimning

4   Gunnar Gren                                       Fotboll

5   Lennart Strand                                    Friidrott

6   Lennart Bergelin                                 Tennis

7   Göthe Hedlund                                   Skridsko

8   Gert Fredriksson                                Kanot

9  Anton Bolinder                                   Friidrott

10  Torsten Ullman                                   Skytte/pistol

 

1947

Pl Namn                               Sport/disciplin

1   Lennart Strand                                    Friidrott

2   Gunnar Nordahl                                 Fotboll

2   Gösta Frändfors                                 Brottning

4   Olle Tandberg                                     Boxning

5   Sven Israelsson                                   Skidsport/nord. kombination

6   Per-Olof Olsson                                  Simsport/kappsimning

7   Gert Fredriksson                                Kanot

8   May Nilsson                                         Skidsport/alpint

9  Arvid Andersson                                 Tyngdlyftning

10  Torsten Ullman                                   Skytte/pistol

 

1948

Pl Namn                               Sport/disciplin

1   Henry Eriksson                                    Friidrott

2   Harry Snell                                           Cykel

3   Åke Seyffarth                                      Skridsko

4   Gert Fredriksson                                Kanot

5   Martin Lundström                             Skidsport/längd

6   William Grut                                        Mil. idrott/mod.

femkamp+vinterfemkamp

7   Bertil Nordahl                                      Fotboll

8   Gunnar Gren                                       Fotboll

9  Axel Grönberg                                     Brottning

10  Lennart Bergelin                                 Tennis

 

1949

Pl Namn                               Sport/disciplin

1   Nils Östensson                                     Skidsport/längd

2   Lennart Strand                                    Friidrott

3   Gert Fredriksson                                Kanot

4   Gunnar Gren                                       Fotboll

5   Knut Nordahl                                       Fotboll

6   Åke ”Plutten” Andersson                 Ishockey+bandy

7   Olle Anderberg                                   Brottning

8   Yngve Lundh                                        Cykel

9  Olle Nygren, ”Varg-Olle”                 Motorcykelsport/motocross+

road racing+speedway

10  Gösta Leandersson                            Friidrott

 

1950

Pl Namn                               Sport/disciplin

1   Lennart Bergelin                                 Tennis

2   Ragnar Lundberg                               Friidrott

3   Nils Karlsson, ”Mora-Nisse”            Skidsport/längd

4   Göran ”Rotborsten” Larsson          Simsport/kappsimning

5   Erik Nilsson                                          Fotboll

6   Lars Hall                                                Mil. idrott/mod. femkamp

7   Karl-Erik Palmér                                 Fotboll

8   Axel Grönberg                                     Brottning

9  Stig Dahlberg                                       Orientering

10  Hans Deutgen                                     Bågskytte

 

1951

Pl Namn                               Sport/disciplin

1   Nils Karlsson, ”Mora-Nisse”            Skidsport/längd

2   Göran ”Rotborsten” Larsson          Simsport/kappsimning

3   Åke ”Plutten” Andersson                 Ishockey+bandy

4   Lennart Bergelin                                 Tennis

5   Stig Sjölin                                              Boxning

6   Erik Nilsson                                          Fotboll

7   Olle Anderberg                                   Brottning

8   Rune Larsson                                       Friidrott

9   Sven Davidson                                    Tennis

10  Bertil Albertsson                                 Friidrott

 

1952

Pl Namn                               Sport/disciplin

1   Valter Nyström                                   Friidrott

2   Olle Anderberg                                   Brottning

3   Lars Hall                                                Mil. idrott/mod. femkamp

4   Per-Olof Östrand                               Simsport/kappsimning

5   Åke ”Plutten” Andersson                 Ishockey+bandy

6   Ragnar Lundberg                               Friidrott

7   Gustaf Jansson                                    Friidrott

8   Karl Holmström, ”Brätt-Kalle”        Skidsport/backhoppning

9  Bengt ”Julle” Gustavsson                 Fotboll

10  Göran ”Rotborsten” Larsson          Simsport/kappsimning

 

1953

Pl Namn                               Sport/disciplin

1   Bertil Antonsson                                 Brottning

2   Olle Anderberg                                   Brottning

3   Karl Svensson                                      Fotboll

4   Åke ”Plutten” Andersson                 Ishockey

5   Bengt ”Julle” Gustavsson                 Fotboll

6   Gösta Brännström                             Friidrott

7   Olle Nygren, ”Varg-Olle”                 Motorcykelsport/isracing+speedway

8   Ragnar Lundberg                               Friidrott

9  Per-Olof Östrand                               Simsport/kappsimning

10  Sune ”Hållsta” Karlsson                    Friidrott

 

1954

Pl Namn                               Sport/disciplin

1   Bengt Nilsson                                       Friidrott

2   Torsten Ullman                                   Skytte/pistol

3   Björn Thofelt                                       Mil. idrott/mod. femkamp

4   Gert Fredriksson                                Kanot

5   Åke Moberg                                         Handboll+mil. idrott/mil. femkamp

6   Ragnar Lundberg                               Friidrott

7   Tage Flisberg                                       Bordtennis

8   Sven Davidson                                    Tennis

9  Sigvard Ericsson                                 Skridsko

10  Bill Nilsson                                            Motorcykelsport/motocross

 

1955

Pl Namn                               Sport/disciplin

1   Sigvard Ericsson                                 Skridsko

2   Bengt Nilsson                                       Friidrott

3   Sixten Jernberg                                   Skidsport/längd

4   Evert Nyberg                                       Friidrott

5   Sven Davidson                                    Tennis

6   Gert Fredriksson                                Kanot

7   Kurt Hamrin                                         Fotboll

8   Jean Cronstedt                                    Gymnastik

9  Gösta Löfgren                                     Fotboll

10  Stig Sjölin                                              Boxning

 

1956

Pl Namn                               Sport/disciplin

1   Sixten Jernberg                                   Skidsport/längd

2   Gert Fredriksson                                Kanot

3   Lars Hall                                                Mil. idrott/mod. femkamp

4   Sigvard Ericsson                                 Skridsko

5   Ingemar Johansson                           Boxning

6   Ove Fundin                                          Motorcykelsport/speedway

7   Petrus Kastenman                              Ridsport/fälttävlan

8   Sven Davidson                                    Tennis

9  Gunnar Gren                                       Fotboll

10  Dan Waern                                          Friidrott

 

1957

Pl Namn                               Sport/disciplin

1   Dan Waern                                          Friidrott

2   Gunnar Gren                                       Fotboll

3   Sven Davidson                                    Tennis

4   Sven Johansson (-Tumba)               Ishockey+fotboll

5   Sixten Jernberg                                   Skidsport/längd

6   Bill Nilsson                                            Motorcykelsport/motocross

7   Ingemar Johansson                           Boxning

8   Orvar Bergmark                                 Fotboll+bandy

9  William Thoresson                             Gymnastik

10  Ove Fundin                                          Motorcykelsport/speedway

 

1958

Pl Namn                               Sport/disciplin

1   Ingemar Johansson                           Boxning

2   Richard Dahl                                        Friidrott

3   Sixten Jernberg                                   Skidsport/längd

4   Gunnar Gren                                       Fotboll

5   Sven Davidson                                    Tennis

6   Kate Jobson                                         Simsport/kappsimning

7   Dan Waern                                          Friidrott

8   Orvar Bergmark                                 Fotboll+bandy

9  Kurt Hamrin                                         Fotboll

10  Ulf Schmidt                                          Tennis

 

1959

Pl Namn                               Sport/disciplin

1   Ingemar Johansson                           Boxning

2   Dan Waern                                          Friidrott

3   Agne Simonsson                                 Fotboll

4   Sixten Jernberg                                   Skidsport/längd

5   Bibbi Segerström                                Simsport/kappsimning

6   Sten ”Storken” Lundin                      Motorcykelsport/motocross

7   William Thoresson                             Gymnastik

8   Birger Asplund                                    Friidrott

9  Stig Pettersson                                    Friidrott

10  Göran ”Ökenkungen” Karlsson      Cykel

 

1960

Pl Namn                               Sport/disciplin

1   Sixten Jernberg                                   Skidsport/längd

2   Jane Cederqvist                                  Simsport/kappsimning

3   Gert Fredriksson                                Kanot

4   Dan Waern                                          Friidrott

5   Ove Fundin                                          Motorcykelsport/speedway

6   Torbjörn Jonsson                               Fotboll

7   John Ljunggren                                   Gång

8   Nils Nilsson                                           Ishockey

9  Stig Pettersson                                    Friidrott

10  Bill Nilsson                                            Motorcykelsport/motocross

 

1961

Pl Namn                               Sport/disciplin

1   Ove Fundin                                          Motorcykelsport/speedway

2   Owe Jonsson                                       Friidrott

3   Per-Ola Lindberg                                Simsport/kappsimning

4   Sixten Jernberg                                   Skidsport/längd

5   Sten ”Storken” Lundin                      Motorcykelsport/motocross

6   Assar Rönnlund                                  Skidsport/längd

7   Stig Pettersson                                    Friidrott

8   Jane Cederqvist                                  Simsport/kappsimning

9  Ivar Nilsson                                          Skridsko

10  Dan Waern                                          Friidrott

 

1962

Pl Namn                               Sport/disciplin

1   Assar Rönnlund                                  Skidsport/längd

2   Owe Jonsson                                       Friidrott

3   Sixten Jernberg                                   Skidsport/längd

4   Lennart ”Klimpen” Häggroth          Ishockey

5   Ivar Nilsson                                          Skridsko

6   Per-Ola Lindberg                                Simsport/kappsimning

7   Stig Pettersson                                    Friidrott

8   Jan-Erik Lundqvist                              Tennis

9  Erik Carlsson ”På taket”                   Bilsport/rally

10  Rolf Tibblin                                           Motorcykelsport/motocross

 

1963

Pl Namn                               Sport/disciplin

1   Jonny Nilsson                                      Skridsko

2   Ann-Christine Hagberg                     Simsport/kappsimning

3   Ragnar ”Föllinge” Persson               Skidsport/längd

4   Ove Fundin                                          Motorcykelsport/speedway

5   Åke ”Bajdoff” Johansson                 Fotboll

6   Sven-Olov ”Esso” Larsson                Friidrott

7   Hans Alsér                                            Bordtennis

8   Rolf Tibblin                                           Motorcykel/motocross

9  Ulf Sterner                                           Ishockey

10  Harry Bild                                             Fotboll

 

1964

Pl Namn                               Sport/disciplin

1   Sixten Jernberg                                   Skidsport/längd

2   Rolf Peterson                                       Kanot

3   Jan-Erik Lundqvist                              Tennis

4   Assar Rönnlund                                  Skidsport/längd

5   Gösta ”Fåglum” Pettersson             Cykel

6   Karl Johansson                                    Orientering

7   Jonny Nilsson                                      Skridsko

8   Stig Pettersson                                    Friidrott

9  Sven Johansson (-Tumba)               Ishockey

10  Tom Trana                                            Bilsport/rally

 

1965

Pl Namn                               Sport/disciplin

1   Björn Knutsson                                   Motorcykelsport/speedway

2   Jonny Nilsson                                      Skridsko

3   Orvar Bergmark                                 Fotboll

4   Assar Rönnlund                                  Skidsport/längd

5   Lars Haglund                                       Friidrott

6   Bo Althoff                                             Friidrott

7   Gunnar Nordin                                   Hästsport/trav

8   Jan-Erik Lundqvist                              Tennis

9  Ann-Charlott Lilja                               Simsport/kappsimning

10  Kjell Johansson                                   Bordtennis

 

1966

Pl Namn                               Sport/disciplin

1   Kurt Johansson                                   Skytte/gevär

2   Kjell Johansson                                   Bordtennis

3   Torsten Hallman                                 Motorcykelsport/motocross

4   Jonny Nilsson                                      Skridsko

5   Ove Kindvall                                        Fotboll

6   Tord Andersson                                  Simsport/hopp

7   Leif Freij                                                Brottning

8   Kjell Sjöberg                                        Skidsport/backhoppning

9  Inge Danielsson                                  Fotboll

10  Agne Simonsson                                 Fotboll

 

1967

Pl Namn                               Sport/disciplin

1   Gösta ”Fåglum” Pettersson             Cykel

2   Ove Fundin                                          Motorcykelsport/speedway

3   Torsten Hallman                                 Motorcykelsport/motocross

4   Kjell Johansson                                   Bordtennis

5   Erik Pettersson (-Fåglum)                Cykel

6   Karin Wallgren                                    Friidrott

7   Hans Alsér                                            Bordtennis

8   Assar Rönnlund                                  Skidsport/längd

9  Toini Gustafsson                                 Skidsport/längd

10  Jörgen Sundelin                                  Segling

 

1968

Pl Namn                               Sport/disciplin

1   Toini Gustafsson                                 Skidsport/längd

2   Gösta ”Fåglum” Pettersson             Cykel/väg och bana

3   Björn Ferm                                           Mil. idrott/mod. femkamp

4   Johnny Höglin                                     Skridsko

5   Erik Pettersson (-Fåglum)                Cykel

6   Åke Nilsson                                          Friidrott

7   Bröderna Sundelin                             Segling

8   Björn Nordqvist                                  Fotboll

9  Karl Johansson                                    Orientering

10  Leif ”Honken” Holmqvist                 Ishockey

 

1969

Pl Namn                               Sport/disciplin

1   Rickard Bruch                                      Friidrott

2   Gösta ”Fåglum” Pettersson             Cykel

3   Pelle Petterson                                    Segling

4   Göran Claeson                                    Skridsko

5   Ulf Sterner                                           Ishockey

6   Ove Kindvall                                        Fotboll

7   Kjell Johansson                                   Bordtennis

8   Kjell Isaksson                                       Friidrott

9  Bengt Åberg                                         Motorcykelsport/motocross

10  Leif Eriksson                                         Fotboll

 

1970

Pl Namn                               Sport/disciplin

1   Gunnar Larsson                                  Simsport/kappsimning

2   Gösta ”Fåglum” Pettersson             Cykel

3   Per Svensson                                       Brottning

4   Hasse Börjes                                        Skridsko

5   Lars-Göran Åslund                             Skidsport/längd

6   Rickard Bruch                                      Friidrott

7   Hans Alsér                                            Bordtennis

8   Stig Wennerström                             Segling

9  Ove Kindvall                                        Fotboll

10  Leif ”Honken” Holmqvist                 Ishockey

 

1971

Pl Namn                               Sport/disciplin

1   Stellan Bengtsson                               Bordtennis

2   Ronnie Peterson                                 Bilsport/banracing

3   Per Svensson                                       Brottning

4   Gösta ”Fåglum” Pettersson             Cykel

5   Kjell Isaksson                                       Friidrott

6   Gunnar Larsson                                  Simsport/kappsimning

7   Lennart Hedmark                               Friidrott

8   Bo Johansson                                      Tyngdlyftning

9  Ove König                                             Skridsko

10  Rolf Peterson                                       Kanot

 

1972

Pl Namn                               Sport/disciplin

1   Gunnar Larsson                                  Simsport/kappsimning

2   Ulrika Knape                                        Simsport/hopp

3   Sven-Åke Lundbäck                           Skidsport/längd

4   Ralf Edström                                        Fotboll

5   Rickard Bruch                                      Friidrott

6   Ragnar Skanåker                                Skytte/pistol

7   Jan Karlsson                                         Brottning

8   Kjell Isaksson                                       Friidrott

9  Rolf Peterson                                       Kanot

9  Stellan Bengtsson                               Bordtennis

 

1973

Pl Namn                               Sport/disciplin

1   Kjell Johansson                                   Bordtennis

2   Ulrika Knape                                        Simsport/hopp

3   Gunnar Larsson                                  Simsport/kappsimning

4   Rolf Edling                                            Fäktning

5   Rickard Bruch                                      Friidrott

6   Stellan Bengtsson                               Bordtennis

7   Björn Borg                                            Tennis

8   Ronnie Peterson                                 Bilsport/banracing

9  Göran Claeson                                    Skridsko

10  Roland Sandberg                                Fotboll

 

1974

Pl Namn                               Sport/disciplin

1   Björn Borg                                            Tennis

2   Ralf Edström                                        Fotboll

3   Ulrika Knape                                        Simsport/hopp

4   Thomas Magnuson                            Skidsport/längd

5   Rolf Edling                                            Fäktning

6   Anders Gärderud                               Friidrott

7   Ingemar Stenmark                             Skidsport/alpint

8   Anders Michanek                               Motorcykelsport/speedway

9  Kjell Johansson                                   Bordtennis

10  Ronnie Hellström                               Fotboll

 

1975

Pl Namn                               Sport/disciplin

1   Ingemar Stenmark                             Skidsport/alpint

2   Björn Borg                                            Tennis

3   Anders Gärderud                               Friidrott

4   Sven-Åke Nilsson                                Cykel

5   Jan Karlsson                                         Brottning

6   Kjell Johansson                                   Bordtennis

7   Ulrika Knape                                        Simsport/hopp

8   Bernt Frilèn                                          Orientering

9  Rolf Edling                                            Fäktning

10  Börje Salming                                      Ishockey

 

1976

Pl Namn                               Sport/disciplin

1   Björn Borg                                            Tennis

2   Ingemar Stenmark                             Skidsport/alpint

3   Anders Gärderud                               Friidrott

4   Bernt Johansson                                 Cykel

5   Börje Salming                                      Ishockey

6   Ulrika Knape                                        Simsport/hopp

7   John Albrechtson                               Segling

8   Rolf Edling                                            Fäktning

9  Johan Granath                                    Skridsko

10  Ronnie Hellström                               Fotboll

 

1977

Pl Namn                               Sport/disciplin

1   Björn Borg                                            Tennis

2   Ingemar Stenmark                             Skidsport/alpint

3   Frank Andersson                                Brottning

4   Björn Waldegård                                Bilsport/rally

5   Johan Harmenberg                            Fäktning

6   Ronnie Hellström                               Fotboll

7   Börje Salming                                      Ishockey

8   Dan Glans                                             Friidrott

9  Göran Högosta                                   Ishockey

10  Ragnar Kamp                                       Curling

 

1978

Pl Namn                               Sport/disciplin

1   Björn Borg                                            Tennis

2   Ingemar Stenmark                             Skidsport/alpint

3   Sven-Åke Lundbäck                           Skidsport/längd

4   Linda Haglund                                     Friidrott

5   Ronnie Hellström                               Fotboll

6   Ronnie Peterson                                 Bilsport/banracing

7   Frank Andersson                                Brottning

8   Leif Nilsson                                           Tyngdlyftning

9  Börje Salming                                      Ishockey

10  Ove Gunnarsson                                Skytte/pistol

 

1979

Pl Namn                               Sport/disciplin

1   Björn Borg                                            Tennis

2   Ingemar Stenmark                             Skidsport/alpint

3   Frank Andersson                                Brottning

4   Pär Arvidsson                                      Simsport/kappsimning

5   Håkan Carlqvist                                  Motorcykelsport/motocross

6   Björn Waldegård                                Bilsport/rally

7   Jan Möller                                            Fotboll

8   Sven-Åke Lundbäck                           Skidsport/längd

9  Bernt Johansson                                 Cykel

10  Pelle Petterson                                    Segling

 

1980

Pl Namn                               Sport/disciplin

1   Björn Borg                                            Tennis

2   Ingemar Stenmark                             Skidsport/alpint

3   Thomas Wassberg                             Skidsport/längd

4   Pär Arvidsson                                      Simsport/kappsimning

5   Bengt Baron                                         Simsport/kappsimning

6   Johan Harmenberg                            Fäktning

7   Linda Haglund                                     Friidrott

8   Ulf ”Tickan” Carlsson                        Bordtennis

9  Stefan Persson                                    Ishockey

10  Börje Salming                                      Ishockey

 

1981

Pl Namn                               Sport/disciplin

1   Ingemar Stenmark                             Skidsport/alpint

2   Björn Borg                                            Tennis

3   Annichen Kringstad                           Orientering

4   Per ”Senan” Johansson                    Simsport/kappsimning

5   Frank Andersson                                Brottning

6   Tommy Prim                                        Cykel

7   Landslaget herrar                               Bandy

8   Stellan Bengtsson                               Bordtennis

9  Eric Josjö                                               Friidrott

10  Torbjörn Nilsson                                 Fotboll

 

1982

Pl Namn                               Sport/disciplin

1  IFK Göteborg herrar                          Fotboll

2   Mats Wilander                                    Tennis

3   Ingemar Stenmark                             Skidsport/alpint

4   Ann-Louise Skoglund                        Friidrott

5   Frank Andersson                                Brottning

6   Tomas Gustafson                               Skridsko

7   Thomas Wassberg                             Skidsport/längd

8   Thomas Eriksson                                Skidsport/längd

9  Mikael Appelgren                               Bordtennis

10  Torbjörn Nilsson                                 Fotboll

 

1983

Pl Namn                               Sport/disciplin

1   Håkan Carlqvist                                  Motorcykel/motocross

2   Mats Wilander                                    Tennis

3   Lena Sulkanen                                     Bowling

4   Ingemar Stenmark                             Skidsport/alpint

5   Per ”Senan” Johansson                    Simsport/kappsimning

6   Annichen Kringstad                           Orientering

7   Marianne Berglund                           Cykel

8   Landslaget herrar                               Bandy

9  Landslaget herrar                               Fotboll

10  Ragnar Skanåker                                Skytte/pistol

 

1984

Pl Namn                               Sport/disciplin

1   Gunde Svan                                         Skidsport/längd

2   Agneta Andersson                             Kanot

3   Patrik Sjöberg                                     Friidrott

4   Tomas Gustafson                               Skridsko

5   Thomas Wassberg                             Skidsport/längd

6   Mats Wilander                                    Tennis

7   Torbjörn Nilsson                                 Fotboll

8   Ulf Bengtsson                                      Bordtennis

9  Stig Blomqvist                                     Bilsport/rally

10  Roger Tallroth                                     Brottning

 

1985

Pl Namn                               Sport/disciplin

1   Gunde Svan                                         Skidsport/längd

2   Patrik Sjöberg                                     Friidrott

3   Jonas Nilsson                                       Skidsport/alpint

4   Annichen Kringstad                           Orientering

5   Landslaget herrar                               Tennis

6   Mats Wilander                                    Tennis

7   Mikael Appelgren/Ulf Carlsson      Bordtennis

8   Per Lindbergh                                     Ishockey

9  Torbjörn Nilsson                                 Fotboll

10  Karl Axel Sundqvist                            Kanot

 

1986

Pl Namn                               Sport/disciplin

1   Gunde Svan                                         Skidsport/längd

2   Tomas Johansson                               Brottning

3   Landslaget herrar                               Tennis

4   Jörgen Persson                                   Bordtennis

5   Stefan Edberg                                     Tennis

6   Mats Näslund                                      Ishockey

7   Ingemar Stenmark                             Skidsport/alpint

8   Landslaget herrar                               Ishockey

9  Sven Nylander                                    Friidrott

10  Patrik Sjöberg                                     Friidrott

 

1987

Pl Namn                               Sport/disciplin

1   Patrik Sjöberg                                      Friidrott

2   Thomas Wassberg                             Skidsport/längd

3   Landslaget herrar                               Ishockey

4   Marie-Helene Westin                        Skidsport/längd

5   Stefan Edberg                                     Tennis

6   Jan-Ove Waldner                               Bordtennis

7   Anders Holmertz                                Simsport/kappsimning

8   IFK Göteborg herrar                          Fotboll

9  Glenn Hysén                                        Fotboll

10  Kent Olsson                                          Orientering

 

1988

Pl Namn                               Sport/disciplin

1   Tomas Gustafson                               Skridsko

2   Mats Wilander                                    Tennis

3   Gunde Svan                                         Skidsport/längd

4   Stefan Edberg                                     Tennis

5   Liselotte Neumann                             Golf

6   Glenn Hysén                                        Fotboll

7   George Cramne (-Scott)                   Boxning

8   Patrik Sjöberg                                     Friidrott

9  Mikael Appelgren                               Bordtennis

10  Anders Holmertz                                Simsport/kappsimning

 

1989

Pl Namn                               Sport/disciplin

1   Jan-Ove Waldner                               Bordtennis

2   Gunde Svan                                         Skidsport/längd

3   Landslaget herrar                               Bordtennis

4   Jan Boklöv                                            Skidsport/backhoppning

5   Stefan Edberg                                     Tennis

6   Marita Skogum                                   Orientering

7   Landslaget herrar                               Fotboll

8   Patrik Sjöberg                                     Friidrott

9  Landslaget herrar                               Volleyboll

10  Torgny Mogren                                  Skidsport/längd

 

1990

Pl Namn                               Sport/disciplin

1   Stefan Edberg                                     Tennis

2   Landslaget herrar                               Handboll

3   Mikael Appelgren                               Bordtennis

4   Per Jonsson                                          Motorcykelsport/speedway

5   Patrik Bodèn                                        Friidrott

6   Sven Nylander                                    Friidrott

7   Anders Holmertz                                Simsport/kappsimning

8   Gunde Svan                                         Skidsport/längd

9  Tomas Brolin                                       Fotboll

10  Helen Alfredsson                                Golf

 

1991

Pl Namn                               Sport/disciplin

1   Stefan Edberg                                     Tennis

2   Jörgen Persson                                   Bordtennis

3   Pernilla Wiberg                                   Skidsport/alpint

4   Torgny Mogren                                  Skidsport/längd

5   Gunde Svan                                         Skidsport/längd

6   Landslaget herrar                               Ishockey

7   Mats Sundin                                        Ishockey

8   Jörgen Mårtensson                            Orientering

9  Stig H. Johansson                               Hästsport/trav

10  Landslaget herrar                               Bordtennis

 

1992

Pl Namn                               Sport/disciplin

1   Jan-Ove Waldner                               Bordtennis

2   Pernilla Wiberg                                   Skidsport/alpint

3   Stefan Edberg                                     Tennis

4   Anders Holmertz                                Simsport/kappsimning

5   Patrik Sjöberg                                     Friidrott

6   Landslaget herrar                               Ishockey

7   Landslaget herrar                               Fotboll

8   Landslaget herrar                               Handboll

9  Helen Alfredsson                                Golf

10  Tomas Brolin                                       Fotboll

 

1993

Pl Namn                               Sport/disciplin

1   Torgny Mogren                                  Skidsport/längd

2   Martin Dahlin                                      Fotboll

3   Mikael Ljungberg                               Brottning

4   Marita Skogum                                   Orientering

5   Thomas Fogdö                                    Skidsport/alpint

6   Jan-Ove Waldner                               Bordtennis

7   Stig H. Johansson                               Hästsport/trav

8   Landslaget herrar                               Bordtennis

9  Helen Alfredsson                                Golf

10  Landslaget herrar                               Fotboll

 

1994

Pl Namn                               Sport/disciplin

1   Landslaget herrar                               Fotboll

2   Tomas Brolin                                       Fotboll

3   Pernilla Wiberg                                   Skidsport/alpint

4   Peter Forsberg                                    Ishockey

5   Landslaget herrar                               Ishockey

6   Marie Svensson                                  Bordtennis

7   Liselotte Neumann                             Golf

8   Landslaget herrar                               Handboll

9  Tony Rickardsson                               Motorcykelsport/speedway

10  Henrik Dagård                                    Friidrott

 

1995

Pl Namn                               Sport/disciplin

1   Annika Sörenstam                             Golf

2   Mikael Ljungberg                               Brottning

3   Jörgen Mårtensson                            Orientering

4   Maria Brandin                                     Rodd

5   George (Cramne-) Scott                   Boxning

6   Linda Olofsson                                    Simsport/kappsimning

7   Helen A. Johansson                           Hästsport/trav

8   Peter Forsberg                                    Ishockey

9  Thomas Enqvist                                  Tennis

10  Per-Olof Serenius                               Motorcykelsport/isracing

 

1996

Pl Namn                               Sport/disciplin

1   Ludmila Engquist                                Friidrott

2   Annika Sörenstam                             Golf

3   Pernilla Wiberg                                   Skidsport/alpint

4   Peter Forsberg                                    Ishockey

5   Jan-Ove Waldner                               Bordtennis

6   Susanne Gunnarsson                        Kanot

7   George (Cramne-) Scott                   Boxning

8   Magnus Petersson                             Bågskytte

9  Thomas Enqvist                                  Tennis

10  Agneta Andersson                             Kanot

 

1997

Pl Namn                               Sport/disciplin

1   Jan-Ove Waldner                               Bordtennis

2   Ludmila Engquist                                Friidrott

3   Pernilla Wiberg                                   Skidsport/alpint

4   Annika Sörenstam                             Golf

5   Magdalena Forsberg                         Skidskytte

6   Jonas Björkman                                  Tennis

7   Lars Frölander                                     Simsport/kappsimning

8   Peter Forsberg                                    Ishockey

9  Jesper Parnevik                                  Golf

10  Pär Zetterberg                                    Fotboll

 

1998

Pl Namn                               Sport/disciplin

1   Tony Rickardsson                               Motorcykelsport/speedway

2   Annika Sörenstam                             Golf

3   Magdalena Forsberg                         Skidskytte

4   Niklas Jonsson                                     Skidsport/längd

5   Pernilla Wiberg                                   Skidsport/alpint

6   Malin Ewerlöf                                      Friidrott

7   Lars Frölander                                     Simsport/kappsimning

8   Henrik Larsson                                    Fotboll

9  Ylva Nowén                                          Skidsport/alpint

10  Peter Forsberg                                    Ishockey

 

1999

Pl Namn                               Sport/disciplin

1   Tony Rickardsson                               Motorcykelsport/speedway

2   Lars Frölander                                     Simsport/kappsimning

3   Ludmila Engquist                                Friidrott

4   Peter Forsberg                                    Ishockey

5   Michael Andersson                            Cykel

6   Pernilla Wiberg                                   Skidsport/alpint

7   Thomas Enqvist                                  Tennis

8   Kenny Bräck                                        Bilsport/banracing

9  Mikael Ljungberg                               Brottning

10  Annika Sörenstam                             Golf

 

2000

Pl Namn                               Sport/disciplin

1   Lars Frölander                                     Simsport/kappsimning

2   Mikael Ljungberg                               Brottning

3   Jan-Ove Waldner                               Bordtennis

4   Therese Alshammar                          Simsport/kappsimning

5   Kajsa Bergqvist                                   Friidrott

6   Pia Hansen                                           Skytte/lerduvor

7   Jonas Edman                                       Skytte/gevär

8   Magdalena Forsberg                         Skidskytte

9  Stig H. Johansson                               Hästsport/trav

10  Magnus Norman                                Tennis

 

2001

Pl Namn                               Sport/disciplin

1   Per Elofsson                                         Skidsport/längd

2   Magdalena Forsberg                         Skidskytte

3   Lars Frölander                                     Simsport/kappsimning

4   Annika Sörenstam                             Golf

5   Anja Pärson                                         Skidsport/alpint

6   Tony Rickardsson                               Motorcykelsport/speedway

7   Christian Olsson                                  Friidrott

8   Kajsa Bergqvist                                   Friidrott

9  Henrik Larsson                                    Fotboll

10  Patrik Andersson                                Fotboll

 

2002

Pl Namn                               Sport/disciplin

1   Annika Sörenstam                             Golf

2   Kajsa Bergqvist                                   Friidrott

3   Christian Olsson                                  Friidrott

4   Susanne Ljungskog                            Cykel

5   Ara Abrahamian                                 Brottning

6   Carolina Klüft                                      Friidrott

7   Tony Rickardsson                               Motorcykelsport/speedway

8   Emma Igelström                                 Simsport/kappsimning

9  Anja Pärson                                         Skidsport/alpint

10  Jimmy Samuelsson                            Brottning

 

2003

Pl Namn                               Sport/disciplin

1   Carolina Klüft                                      Friidrott

2   Christian Olsson                                  Friidrott

3   Annika Sörenstam                             Golf

4   Susanne Ljungskog                            Cykel

5   Peter Forsberg                                    Ishockey

6   Martin Lidberg                                    Brottning

7   Anja Pärson                                         Skidsport/alpint

8   Stefan Holm                                         Friidrott

9  Mathias Fredriksson                          Skidsport/längd

10  Kajsa Bergqvist                                   Friidrott

 

2004

Pl Namn                               Sport/disciplin

1   Stefan Holm                                         Friidrott

2   Christian Olsson                                  Friidrott

3   Carolina Klüft                                      Friidrott

4   Annika Sörenstam                             Golf

5   Anja Pärson                                         Skidsport/alpint

6   Henrik Larsson                                    Fotboll

7   Ara Abrahamian                                 Brottning

8   Jan-Ove Waldner                               Bordtennis

9  Jonas Jacobsson                                 Handikappidrott/skytte

10  Zlatan Ibrahimovic                             Fotboll

 

2005

Pl Namn                               Sport/disciplin

1   Kajsa Bergqvist                                   Friidrott

2   Anja Pärson                                         Skidsport/alpint

3   Annika Sörenstam                             Golf

4   Tony Rickardsson                               Motorcykelsport/speedway

5   Carolina Klüft                                      Friidrott

6   Zlatan Ibrahimovic                             Fotboll

7   Stefan Holm                                         Friidrott

8   Emelie Öhrstig                                     Skidsport/längd

9  Fredrik Ljungberg                              Fotboll

10  Emma Green                                       Friidrott

 

2006

Pl Namn                               Sport/disciplin

1   Anja Pärson                                         Skidsport/alpint

2   Björn Lind                                             Skidsport/längd

3   Anna Carin Olofsson                         Skidskytte

4   Susanna Kallur                                    Friidrott

5   Christian Olsson                                  Friidrott

6   Annika Sörenstam                             Golf

7   Carolina Klüft                                      Friidrott

8   Anna Lindberg                                    Simsport/hopp

9  Therese Alshammar                          Simsport/kappsimning

10  Anette Norberg                                  Curling

 

2007

Pl Namn                               Sport/disciplin

1   Anja Pärson                                         Skidsport/alpint

2   Carolina Klüft                                      Friidrott

3   Zlatan Ibrahimovic                             Fotboll

4   Therese Alshammar                          Simsport/kappsimning

5   Susanna Kallur                                    Friidrott

6   Stefan Nystrand                                 Simsport/kappsimning

7   Nicklas Lidström                                 Ishockey

8   Johan Wissman                                   Friidrott

9  Henrik Stenson                                   Golf

10  Mustafa Mohamed                            Friidrott

 

2008

Pl Namn                               Sport/disciplin

1   Zlatan Ibrahimovic                             Fotboll

2   Emma Johansson                               Cykel

3   Charlotte Kalla                                    Skidsport/längd

4   Robert Karlsson                                  Golf

5   Jonas Jacobsson                                 Handikappidrott/skytte

6   Gustav Larsson                                   Cykel

7   Henrik Zetterberg                              Ishockey

8   Rolf-Göran Bengtsson                       Ridsport/banhoppning

9  Anders Olsson                                     Handikappidrott/simning

10  Susanna Kallur                                    Friidrott

 

2009

Pl Namn                               Sport/disciplin

1   Zlatan Ibrahimovic                             Fotboll

2   Helena Jonsson (-Ekholm)               Skidskytte

3   Sarah Sjöström                                   Simsport/kappsimning

4   Robin Söderling                                  Tennis

5   Anna Nordqvist                                  Golf

6   Therese Alshammar                          Simsport/kappsimning

7   Nicklas Lidström                                 Ishockey

8   Henrik Stenson                                   Golf

9  Gustav Larsson                                   Cykel

10  Jonas Jerebko                                      Basketboll

 

2010

Pl Namn                               Sport/disciplin

1   Marcus Hellner                                   Skidsport/längd

2   Charlotte Kalla                                    Skidsport/längd

3   Zlatan Ibrahimovic                             Fotboll

4   Therese Alshammar                          Simsport/kappsimning

5   Björn Ferry                                          Skidskytte

6   Robin Söderling                                  Tennis

7   Henrik Sedin                                        Ishockey

8   Anders Gustafsson                             Kanot

9  Frida Svensson                                    Rodd

10  Emma Green                                       Friidrott

 

2011

Pl Namn                               Sport/disciplin

1   Therese Alshammar                          Simsport/kappsimning

2   Marcus Hellner                                   Skidsport/längd

3   Rolf-Göran Bengtsson                       Ridsport/banhoppning

4   Helena Jansson                                   Orientering

5   Daniel Sedin                                         Ishockey

6   Zlatan Ibrahimovic                             Fotboll

7   Helena (Jonsson-) Ekholm               Skidskytte

8   Lotta Schelin                                        Fotboll

9  Charlotte Kalla                                    Skidsport/längd

10  Nicklas Lidström                                 Ishockey

 

2012

Pl Namn                               Sport/disciplin

1  Zlatan Ibrahimovic                             Fotboll

2   Lisa Nordén                                          Triathlon

3   André Myhrer                                     Skidsport/alpint

4   Henrik Lundqvist                                Ishockey

5   Sara Algotsson Ostholt                     Ridsport/fälttävlan

6   Håkan Dahlby                                     Skytte/lerduvor

7   Fredrik Lööf                                         Segling

8   Rolf-Göran Bengtsson                       Ridspor /banhoppning

9   Peter Hanson                                      Golf

10  Erik Karlsson                                        Ishockey

 

2013

Pl Namn                               Sport/disciplin

1   Zlatan Ibrahimovic                             Fotboll

2   Henrik Stenson                                   Golf

3   Johan Olsson                                       Skidsport/läng

4   Abeba Aregawi                                   Friidrott

5   Sarah Sjöström                                   Simsport/kappsimning

6   Emma Johansson                               Cykel

7   Petter Öström (-Menning)              Kanot

8   Henrik Sedin                                        Ishockey

9   Caroline Hedwall                                Golf

10  Li Fen                                                     Bordtennis

 

2014

Pl Namn                               Sport/disciplin

1   Charlotte Kalla                                    Skidsport/längd

2   Sarah Sjöström                                   Simsport/kappsimning

3   Zlatan Ibrahimovic                             Fotboll

4   Meraf Bahta                                        Friidrott

5   Henrik Stenson                                   Golf

6   Marcus Hellner                                   Skidsport/längd

7   Johan Olsson                                       Skidsport/längd

8   Daniel Richardsson                            Skidsport/längd

9   Helene Ripa                                          Handikappidrott/skidor

10  Frida Hansdotter                                Skidsport/alpint

 

2015

Pl Namn                               Sport/disciplin

1  Sarah Sjöström                                  Simsport/kappsimning

2  Zlatan Ibrahimovic                            Fotboll

3   Charlotte Kalla                                   Skidsport/längd

4  Johan Olsson                                      Skidsport/längd

5  Jennie Johansson                               Simsport/kappsimning

6  Erik Karlsson                                       Ishockey

7  Tove Alexandersson                          Orientering

8   Frida Hansdotter                              Skidsport/alpint

9   Badou Jack                                         Boxning

  1. Henrik Stenson Golf

Andreas Lundin

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *